Koordynacja ruchowa czyli „wszystko w porządku”

Dodano dnia 27-12-2016

Dziś kilka słów o tzw. koordynacji ruchowej. Czym jest? Do czego służy? Dlaczego jest taka ważna w piłkarskim rozwoju dzieci i młodzieży?

Samo słowo „koordynacja” pochodzi od łacińskiego zwrotu „cum ordo” co znaczy dosłownie „z porządkiem”. Odnosząc to do przygotowania motorycznego w sporcie,  a w naszym przypadku w piłce nożnej oznacza to tyle, że czynności jakie wykonuje piłkarz podczas treningu albo meczu powinny być połączone ze sobą harmonijnie; jak instrumenty współbrzmiące w orkiestrze. Tak jak orkiestra ma swojego dyrygenta, również nasza motoryka działa pod opieką przewodnika. Tę rolę spełnia nasza „głowa”, a mówiąc dokładniej „mózg”- to on nadzoruje nasze boiskowe działania.

Coraz częściej przekonuję się, że współczesna piłka nożna leży w głowie, a nie w nogach. Sądzę, że powinniśmy o tym pamiętać szkoląc młodych piłkarzy.

W każdym momencie na boisku zawodnik musi wiedzieć kiedy piłkę należy kopnąć lżej, a kiedy mocniej by ta dotarła do celu (zdolność różnicowania ruchów – tzw. „czucie” piłki ), kiedy musi przyśpieszyć a kiedy zwolnić tempo biegu, jakiego zwodu użyć żeby ominąć rywala ( zdolność dostosowania), jak utrzymać się na nogach gdy walczy o piłkę, ( równowaga), kiedy szybciej ruszyć do piłki by do niej dopaść zanim zrobi to przeciwnik (szybkość reakcji ), jak prowadząc piłkę w pełnym biegu dostrzec lepiej ustawionego kolegę z drużyny i jeszcze podać mu piłkę ( zdolność sprzężenia ruchów ), w którym miejscu na boisku znajduje się w danej sytuacji, jak ustawieni są jego koledzy a jak przeciwnicy (zdolność orientacji czasowo-przestrzennej) wreszcie musi wiedzieć jak łapać swój własny rytm gry i to zrobić ( zdolność rytmizacji ).

Podążając za użytym na początku muzycznym porównaniem piłkarz posiada wiele instrumentów (zdolności) koordynacyjnych (ja zliczyłem ich tu 7 ), jednak dopiero gdy zaczynają one dobrze współgrać ze sobą i z innymi zdolnościami motorycznymi zawodnik ma szansę zagrać prawdziwy KONCERT!

Jurgen Klinsmann
Mistrz Świata FIFA World Cup™ - Niemcy

Gdyby metody treningu Coerver® Coaching były dostępne za mojej młodości - z pewnością byłbym lepszym piłkarzem

Jose Morais
Trener asystent Jose Mourinho - Real Madryt

We wczesnych latach nauczania powinniśmy skupić się na technice. Coerver był pierwszym systemem, dzięki któremu zrozumiałem filozofię nauczania techniki gry. Presja znana z meczu dodana jest do wszystkich ćwiczeń. Używam metod Coervera w pracy z moimi zawodnikami.

Vicente del Bosque
UEFA Euro i FIFA World Cup™ Mistrz Świata - trener reprezentacji Hiszpanii

Kursy Coerver Coaching w Realu Madryt były bardzo dobrze przyjęte. Naszym celem jest techniczna doskonałość. Jeżeli zawodnicy nie są świetnie wyszkoleni to na wysokim poziomie gry, niezależnie od taktyki, i tak przegrają.

Partnerzy